Vad gör man när man är svårt sjuk och läkarna inte har några svar? Den frågan ställer sig Jen Brea i Unrest, en dokumentär om ME/CFS. Filmen har redan vunnit pris. Här är trailern.
Jennifer Brea, som ligger bakom ME Action och kampanjen #MillionsMissing, har gjort en dokumentär om sitt, och så många andras, liv med ME/CFS. Trailern, som kom ut igår, är full av igenkänning. Det som fastnade mest i mitt huvud var när hennes man Omar sa så här:
”If you say too little they can’t help you. If you say too much they think you’re a mental patient.”
(Min översättning: ”Om du säger för lite kan de inte hjälpa dig. Om du säger för mycket tror de att du är psykiskt sjuk.”)
Han uttrycker precis den hopplösa balansgång som många ME-sjuka måste gå när vi söker vård. Vi ser fram emot fler träffande beskrivningar när filmen kommer i höst!
Här kan du se trailern:
(Bilden är lånad från trailern.)